Zespoły bólowe kręgosłupa

Zespół bólowy kręgosłupa to schorzenie występujące najczęściej w szyjnym oraz lędźwiowym odcinku kręgosłupa
Przyczyn bólu kręgosłupa może być wiele. Do najczęstszych można zaliczyć bóle przeciążeniowe, czyli  związane z nieprawidłową aktywnością podczas czynności dnia codziennego oraz strukturalne, gdzie źródłem bólu są tkanki wysyłające sygnały bólowe ( krążek międzykręgowy, więzadła, staw itp.) Zespół bólowy kręgosłupa będąc pojęciem bardzo ogólnym stwarza konieczność bardziej precyzyjnego zdiagnozowania przyczyny jego powstania i podjęcia skutecznych metod jego likwidacji poprzez naukę ergonomii oraz pracy nad odciążeniem bolesnych struktur.

Złamania i skręcenia

Po zakończeniuleczeniazachowawczego, bądźoperacyjnegozapraszamypacjentów na kompleksowąrehabilitację w naszymośrodku. Szybciejpodjęteusprawnianiegwarantujelepszerezultatyorazskracaczaspowrotu do czynnościdniacodziennego.

Staramy sie łagodzićskutkiunieruchomieniazwiązanezezłamaniemkostnymorazniwelowaćtowarzyszącetemuograniczenieruchomości, obrzęk, bolesnośćorazkrwiaki, któreutrudniająaktywnefunkcjonowanie.

Rehabilitacja pozabiegowa

Zabiegi ortopedyczne mające na celu naprawić uszkodzoną strukturę, czy poprawić funkcjonowanie pacjenta wiążą się często z występującym bólem pooperacyjnym, ograniczoną ruchomością oraz spadkiem siły mięśniowej. Podjęcie procesu rehabilitacyjnego już we wczesnej fazie ogranicza niepożądane skutki pooperacyjne i umożliwia planowanie procesu rehabilitacyjnego zgodnie z obowiązującymi standardami. Mając na uwadze stan zdrowia oraz etap pozabiegowy dostosowujemy odpowiednie środki dla realizacji procesu usprawniania już od pierwszych dni rehabilitacji.

Podpiąć pod wady postawy  

Wady postawy

Dziecko w wieku wczesnoszkolnym zmienia tryb życia, wchodzi w trudny okres szybkiego wzrostu. Mało czasu poświęca zabawom na podwórku, bieganiu, a więcej godzin spędza w ławce lub przy komputerze, często przyjmując niewłaściwą pozycję, co może prowadzić do poważnych wad postawy. Dbanie o prawidłowy rozwój oraz profilaktyka złych nawyków może ustrzec przed ich powstawaniem.

Profilaktyka i terapia wad postawy u dzieci ukierunkowana jest na poprawę stabilizacji centralnej. Termin stabilizacja centralna określa odpowiednie napięcie głębokich mięśni tułowia, zapewniające właściwą kontrolę mięśniową miednicy i kręgosłupa, a co za tym idzie odpowiednie ich ustawienie. Jest to podstawa i punkt wyjścia do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania całego układu ciała wraz z kończynami. W przypadku zachwiania któregokolwiek elementu tego systemu, w postawie ciała pojawiają się nieprawidłowości, takie jak np.:

  • zaburzenia osiowości kończyn (kolana koślawe/szpotawe),
  • pogłębienie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa (plecy okrągłe/wklęsłe/płaskie),
  • asymetria ustawienia miednicy, pociągająca za sobą boczne skrzywienia kręgosłupa (skoliozę),
  • odstające łopatki,
  • „zwieszona sylwetka”,
  • niższy poziom koordynacji i równowagi,
  • ryzyko przeciążeń i urazów.

 

Współpraca ze specjalistami

 Rehabilitacja dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych

Jeśli w ostatnim czasie:

  • odczuwałeś ból w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych,
  • Słyszysz szum w uszach
  • borykasz się z przewlekłym bólem głowy,
  • Posiadasz zaburzenia równowagi
  • Masz problem z połykaniem pokarmów lub płynów

to zapraszamy na diagnostykę i terapię układu ruchu narządu żucia. Oferujemy skuteczną i nieinwazyjną terapię opartą na treningu i ćwiczeniach mięśni okolicy stawu skroniowo-żuchwowego z wykorzystaniem terapii funkcjonalnej .