KINEZYTERAPIA

METODY – czyli jak pracujemy

Terapia manualna

Terapia manualna jest to leczenie dysfunkcji narządu ruchu przy pomocy rąk terapeuty. Metoda leczenia manualnego ma ponad 100-letnią tradycję. Cieszy się popularnością w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Metoda ta jest skuteczna w leczeniu wielu przypadków zespołów bólowych np. dyskopatii, rwy kulszowej, bólów stawowych i mięśniowych, bólów głowy, migren, przy korektach wad postawy.

Metody z zakresu terapii manualnej to m.in.:

* Kaltenborn-Evjenth

* Neuromobilizacje

* HVLA

Metoda Kaltenborna-Evjentha

Metoda Kaltenborna-Evjentha

służy badaniu i terapii schorzeń narządu ruchu.  W metodzie stosowane są ruchy bierne w stawów, mobilizacje i manipulacje wykonywane są przez terapeutę bez aktywności ze strony Pacjenta.

Terapia ma na celu m.in.:

* Działania o charakterze przeciwbólowym

* Zwiększenie zakres ruchomości

* Zmniejszenie nadmiernego zakresu ruchomości

* Wspomaganie i utrzymywanie ruchomości tkanek miękkich i stawów

Neuromobilizacje

Neuromobilizacje polegają na bezpośrednim oddziaływaniu na układ nerwowy w celu normalizacji zakłóconej pobudliwości i intensywności procesów nerwowych.

Metoda pozwala na, poprawę funkcji i zlikwidowanie bolesności oraz na szybszą regenerację podrażnionych tkanek.

 

Terapia manualna

* McKenzie

Jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych metod w przypadkach dolegliwości bólowych.

W metodzie wykorzystywane są najczęściej ćwiczenia wykonywane samodzielnie przez pacjenta, mobilizacje i manipulacje wykonywane przez terapeu

PNF

Metoda PNF, czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu (ang. proprioceptiveneuromuscularfacilitation), to metoda kompleksowej kinezyterapii, oparta na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych i ich rozwoju w trakcie życia człowieka, wykorzystywana do odzyskiwania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych. Metoda uwzględnia odczuwanie własnego ruchu (propriocepcję) oraz skupia się na ułatwianiu ruchu zgodnego z fizjologicznymi sposobami wykonywania jak najbardziej skutecznej czynnościowo aktywności ruchowej.

PNF to cała gama ćwiczeń i działań obejmujących terapię na macie, naukę chodu, ćwiczenia mięśni mimicznych, a także pracę nad takimi funkcjami jak oddychanie, żucie i połykanie. W tej metodzie chory jest partnerem terapeuty, określa zakres i granice działania.

* Kinesiotaping, czyli „plastrowanie dynamiczne” to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze.

Jest jedną z metod tapingu. Została opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka dr. KenzoKase. Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster – Kinesio Tex Tape. Jest to plaster o elastyczności 130-140% (nie ogranicza ruchów), rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do do parametrów skóry, niezawierający leków ani latexu, odporny na działanie wody, umożliwiający przepływ powietrza dzięki falowemu utkaniu.

* Masaże częściowe i całościowe

* Masaż tkanek głębokich