FIZYKOTERAPIA

Elektroterapia

Elektroterapia to zabiegi, w których do celów leczniczych wykorzystuje się prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Lecznicze działanie prądu ma na celu złagodzenie bólu poprzez poprawienie odżywienia i ukrwienia stymulowanych tkanek, zwiększenie wchłaniania obrzęków oraz wysięków, dzięki czemu przyspiesza procesy regeneracyjne tkanek.

Zabiegi elektroterapeutyczne:

* Elektrostymulacja

* Galwanizacja

* Jonoforeza

* Prądy diadynamiczne

* Prądy interferencyjne

* Prądy TENS

* Prądy Träberta

* Tonoliza

* Szereg innych ….

 

Magnetoterapia (magnetronik)

Zabieg polegający na oddziaływaniu na organizm zmiennego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Pozytywnie wpływa na procesy gojenia, przyspieszenie zrostu kostnego, regenerację tkanek po urazach, poprawia ukrwienie, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i uspokajająco. Usprawnia krążenie obwodowe.

Polega na oddziaływaniu na organizm zmiennym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości. Pozytywnie wpływa na gojenie, zrost kości, regenerację tkanek po urazach, poprawia ukrwienie, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i uspokajająco. Usprawnia krążenie obwodowe.

 Ultradźwięki i ultrafonoforeza

Są to zabiegi wykorzystujące falę ultradźwiękową ciągłą oraz modulowaną – ukształtowaną w impulsy o różnych współczynnikach wypełnienia.

Zabiegi te mają na celu poprawienie ukrwienia tkanek, hamowanie procesów zapalnych, zmniejszenie napięcia mięśniowego, przyspieszenie gojenia tkanek po przebytych urazach (zwichnięcia, skręcenia stawów), uśmierzenie bólu.

Fonoforeza zabieg polegający na wprowadzeniu przez skórę za pomocą energii ultradźwięków odpowiednich leków w postaci żelu.

 Laseroterapia (skaner i punktowa)

Laseroterapia niskoenergetyczna (biostymulacyjna) polega na oddziaływaniu promieniowania podczerwonego na organizm ludzki, poprzez doprowadzenie energii o podwyższonym natężeniu do tkanek.

Promieniowanie laserowe wspomaga leczenie procesów zapalnych i zwyrodnieniowych, działa odżywczo i regeneracyjnie na tkanki zmienione chorobowo.

 

Światłolecznictwo (sollux, światło spolaryzowane)

Są to zabiegi wykorzystujące promieniowanie widzialne oraz niewidzialne (podczerwone i nadfioletowe) do naświetlań skóry małych i dużych powierzchni ciała Pacjenta.

Wytworzone ciepło podczas zabiegu powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia, działa przeciwbólowo.

 

Krioterapia miejscowa

Są to zabiegi pozwalające na miejscowe schłodzenie ciała pacjenta przez kontakt ze strumieniem zimnej pary azotu o temperaturze ok. -150 st. C do -80 st. C.

Nawiew parami ciekłego azotu uśmierza ból, zmniejsza napięcie mięśniowe, obrzęki oraz procesy zapalne. Zabieg stosuje się m.in. w schorzeniach reumatycznych, urazach narządu ruchu, dyskopatiach, zmianach zwyrodnieniowych.